Budżetowy projekt-priorytety

Jeśli budujesz lub remontujesz swój rower na ostre koło to jest miejsce do dyskusji

Moderatorzy: grzegosz., Shivn, pugy, kams, Skibek, beret

Budżetowy projekt-priorytety

Postprzez f0ca » 14 sie 2017, o 18:55

Witam serdecznie,

To mój pierwszy post na forum, więc proszę o wyrozumiałość, jeśli coś przeoczyłem, a "było".
Przymierzam się do budowy pierwszego, raczej budżetowego, ostrego, ale jednocześnie chciałbym, żeby nie był to kompletny złom.
W miare przyzwoitą stalową ramę można ogarnąć na allegro/olx w okolicach 200zł, ale nie wiem co z resztą komponentów. Gdzie nowa chińszczyzna boli najmniej, a gdzie jest mocno niewskazana? W które elementy lepiej zainwestować trochę więcej/dłużej poszukać, a które można odpuścić?

I jeszcze jedno. Zauważyłem, że raczej stawiacie na piasty z łożyskami maszynowymi niż kulkowymi. Zastanawiam się jak duża jest różnica między dwoma typami łożysk. Z jednej strony czytałem kiedyś, że łożyska kulkowe znacznie lepiej znoszą obciążenia osiowe i wydają mi się łatwiejsze/tańsze w serwisowaniu. Z drugiej, napęd "na sztywno" pewnie dużo bardziej obciąża łożysko promieniowo, więc przy ostrym faktycznie maszynowe mogą mieć przewagę. Jak w praktyce wygląda trwałość/awaryjność jednych i drugich? Mówimy tu o sytuacji, w której miałbym kupować nowe piasty, więc przy niskim budżecie raczej te tańsze, chińskie.

Mam nadzieję, że ktoś tu w ogóle jeszcze zagląda, bo forum wygląda martwo.
f0ca

Powrót do Budowa ostrego koła