Ranking rowerów trekkingowych – jaki rower trekkingowy wybrać?

Rowery trekkingowe występują w tak wielu wariantach, że znalezienie czegoś odpowiedniego dla siebie nie powinno stanowić żadnego wyzwania. Nie należy jednak podejmować decyzji zbyt pochopnie. Dlaczego? Przede wszystkim dlatego, że w sprzedaży znajduje się wiele słabych jednośladów, które nie zapewniają dostatecznego poziomu komfortu, a jednocześnie mogą szybko ulec uszkodzeniu lub awarii. Nasz ranking rowerów trekkingowych z pewnością pomoże Ci w podjęciu trafnej decyzji. Umieściliśmy w nim wyłącznie modele polecane przez rzeszę zadowolonych użytkowników. Ponadto zachęcamy do zapoznania się z poniższymi wskazówkami. Stworzony przez nas poradnik powstał z myślą o tych, którzy rozsądnie inwestują swoją gotówkę.

Jak wybrać najlepszy rower trekkingowy?

Jeśli sprawdziłeś już polecane rowery do trekkingu, to dowiedz się, w jaki sposób dopasować model najlepszy do osobistych upodobań. Ważne jest to, aby pojazd zagwarantował wysoki poziom niezawodności oraz komfortu użytkowania. W innym przypadku zakup nie będzie miał żadnego sensu. Najlepsze rowery trekkingowe świetnie sprawdzają się nawet podczas długich wycieczek za miasto. Ponadto przystosowują się one do warunków otoczenia. Nie każdy wie, że są one nazywane również rowerami turystycznymi.

Modele dedykowany płci

Modele dedykowany płci – jeśli zastanawiasz się, jaki rower trekkingowy wybrać, to zwróć uwagę, że większość modeli jest dedykowana konkretnej płci. Oba pojazdy różnią się od siebie konstrukcją. Rowery damskie zwykle mają obniżoną ramę, dzięki czemu wsiadania oraz zsiadanie jest o wiele wygodniejsze. Zdarza się tak, że kierownica jest nieco węższa, aby zapewnić stabilny chwyt. Nie jest to jednak spotykane w każdym pojeździe turystycznym dla kobiet. Na uwagę zasługuje fakt, że wielu mężczyzn preferuje modele dla pań. Mowa tutaj przede wszystkim o niezbyt wysokich panach, którzy wyróżniają się szczupłą budową ciała. Jednoślad o nieco mniejszych gabarytach może okazać się w ich przypadku znacznie wygodniejszy, niż standardowy. W modelach męskich rama znajduje się znacznie wyżej, a kierownica jest zauważalnie szersza. Zwykle można spotkać się także z węższy siodełkiem, które jest przystosowane do budowy anatomicznej mężczyzn.

Materiał ramy

Materiał ramy – w dużej mierze warunkuje ona wytrzymałość jednośladu. Wiadomym jest, że nie każdy posiada nieograniczony budżet, jednak oszczędzanie na jakości to wielki błąd. Ci, którym zależy na satysfakcjonującej trwałości oraz optymalnej cenie powinni postawić na ramę aluminiową. Wspomniane tworzywo posiada wiele zalet. Przede wszystkim jest lekkie, a jednocześnie niepodatne na uszkodzenia mechaniczne. Oznacza to, że pozostanie ono w nienaruszonym stanie nawet w przypadku intensywnego użytkowania. Ryzyko pojawienia się przedwczesnych śladów użytkowania znajduje się na bardzo niskim poziomie. Konstrukcja o obniżonej masie nie tylko ułatwia sterowanie jednośladem, ale również jego przenoszenie. Relatywnie rzadko spotkamy się z rowerami trekkingowymi, które posiadają stalową ramę. Wynika to z faktu, że jest ona dość ciężka, co jak wiadomo nie jest zaletą. Jedynym plusem omawianego rozwiązania jest niska cena zakupu pojazdu. Lepiej jednak zainwestować nieco więcej, a mieć gwarancję, że pojazd będzie spełniał nasze oczekiwania. Najdroższym wariantem jest rama wykonana z włókien węglowych. To połączenie bardzo niskiej wagi oraz ponadprzeciętnej wytrzymałości. Niestety przekłada się to na wyższą ceną zakupu – nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek.

Rozmiar ramy

Rozmiar ramy – jeśli zastanawiasz się, jaki jednoślad będzie najlepszy, to koniecznie sprawdź polecane rowery do trekkingu. Nasz ranking został stworzony na podstawie rzeczywistych opinii użytkowników. Warto podkreślić, że materiał, z którego została wykonana rama pojazdu to nie wszystko. Ogromne znaczenia ma jej rozmiar. Jeśli konstrukcja nie zostanie właściwie dopasowana do użytkownika, to komfort użytkowania znacząco spadnie. Najprościej jest stosować się do tabeli producenta, Zazwyczaj konieczne jest zmierzenie odległości od śródstopia, aż po pachwinę oraz pomnożenie otrzymanego wyniku przez 0,63. Trzeba jednak pamiętać, że rozmiar ramy najczęściej podawany jest w calach, co przekłada się na konieczność dalszych przeliczeń. Nie jest to jednak zbyt skomplikowane. Dodatkowym atutem jest fakt, że w sieci znajdują się gotowe kalkulatory, które po podaniu wymaganych wartości wskazują odpowiedni rozmiar ramy.

Koła

Koła – nie można jednoznacznie powiedzieć, jaki rozmiar będzie odpowiedni. Rowery trekkingowe zwykle posiadają koło 26”, 28” oraz 29”. Wiele zależy oczywiście od naszego wzrostu. Ważne jest to, aby zapewnić sobie stabilną jazdę w każdych warunkach. Z oczywistych względów bardzo niskie osoby powinny postawić na mniejsze koła. W innym przypadku zapanowanie nad rowerem trekkingowym będzie sporym wyzwaniem. Niższy poziom kontroli jest szczególnie odczuwalny podczas reagowania na niespodziewane przeszkody. Nie masz pojęcia, jaką decyzję zakupową podjąć? Sprawdź nasz ranking rowerów trekkingowych damskich, który z pewnością będzie sporym wsparciem.

Liczba przerzutek

Liczba przerzutek – już na samym początku warto jest określić, jakie trasy będziemy pokonywać najczęściej. Im większa liczba przerzutem, tym szerszy zakres przełożeń. W praktyce oznacza to, że jednoślad sprawnie dopasowuje się do warunków otoczenia. Nie ma więc znaczenia, czy poruszamy się po utwardzonym podłożu, czy tez leśnej ścieżce. Nad ustawieniem przerzutek zwykle nie zastanawiamy się podczas jazdy po gładkim terenie. Nieco inaczej jest w przypadku stromych zjazdów, czy też wjeżdżania pod górę. Minusem jest fakt, że najczęściej większa liczba przerzutek oznacza także wyższą ceną zakupu.

Hamulce

Hamulce – wiadomym jest, że bezpośrednio wpływają one na bezpieczeństwo użytkowania pojazdu. Właśnie dlatego ich dobór nie powinien być przypadkowy. W tańszych modelach najczęściej spotyka się hamulce v-brake. Posiadają one dobre parametry użytkowe, jednak tarcze dość szybko się wycierają, a więc wraz z upływem czasu omawiany element może wymagać wymiany. W rowerach trekkingowych z wyższej półki stosowane są hamulce hydrauliczne. Są one o wiele bardziej wytrzymałe, jednak posiadają również swoje minusy. Przede wszystkim cechuje ich skomplikowana budowa. Oznacza to, że nie każdy serwis poradzi sobie z ich naprawą, czy też konserwacją.

Poziom amortyzacji

Poziom amortyzacji – teoretycznie elementy amortyzujące nie są wymagane w rowerach trekkingowych. Jest to więc kwestia osobistych preferencji. Faktem jest, że mogą one poprawić wygodę podczas jazdy w niesprzyjających warunkach. Przede wszystkim ograniczają one stopień przenoszenia drgań, co zmniejsza ryzyko np. wybicia kierownicy z dłoni po najechaniu na uskok. Niektórzy uważają, że znakomitą alternatywą dla amortyzatora jest sztywny widelec.

Siodełko

Siodełko – istotne jest to, aby było ono przystosowane do budowy anatomicznej. Wyróżnia się siodełka męskie oraz damskie, które różnią się między sobą m.in. szerokością. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na twardość powierzchni. Zarówno zbyt miękkie, jak i zbyt twarde siodełko nie jest korzystne. Pamiętajmy, że to właśnie wspomniany element odpowiada za poprawne ułożenie ciała podczas jazdy. Właściwie dopasowany chroni przed bolesnymi obtarciami oraz odparzeniami. Nie masz pojęcia, jaki pojazd wybrać? Sprawdź nasz ranking rowerów trekkingowych męskich.

Wyposażenie

Wyposażenie – to elementy poprawiające komfort jazdy. Mowa tutaj przede wszystkim o błotnikach, czy też oświetleniu. Należy również wspomnieć o bagażniku, który umożliwia montaż m.in. kosza, czy też torby. Możemy samodzielnie dokupić wspomniane wyposażenie, jednak lepiej, aby znajdowało się ono w cenie.

Waga roweru

Waga roweru- dla większości osób im niższa waga, tym lepiej. Nie można jednak jednoznacznie powiedzieć, jaka masa pojazdu będzie optymalna. Każdy użytkownik posiada zupełnie inne predyspozycje. Pamiętajmy, że niejednokrotnie zajdzie konieczność podniesienia, a nawet przeniesienia jednośladu, a więc zbyt ciężkie modele mogą okazać się problematyczne w eksploatacji.

Źródło:
Ranking rowerów trekkingowych: https://najlepszy-ranking.pl/rowery-trekkingowe/

Dodaj komentarz